Ajaviidet:
Esimene kord
Kelly koolipäev
Puhkus Kreetal
Seksilaager
Jumalik patt
Minu sõber Harry
Pruutneitsi
Hambaarsti juures
Päikeseloojang
Hääletaja
Vibraator
Seksihull
Vahetund
Õpilasmalevas
Seksiterminid
Esilehele

Eeva tutvustab seksiga seotud mõisteid

Agorafiilia

on erilise seksuaalse erutuse saamine suguühtest avalikes kohtades varjatud paigas, näiteks aias või pargis põõsa taga või rohu sees. Agorafiilia ei ole otseselt seotud, kuid erutust suurendab risk avastatud saada.

Agalmatofiilia

on seksuaalne kiindumus kujudesse, mannekeenidesse vm liikumatutesse objektidesse.

Androgüün

Androgüün ehk meesnaine on isik, kes võib käituda ja välja näha nii mehena kui naisena.
Androgüünsus tähendab androgüünina esinemist või käitumist – enamasti laval, filmis, moe-etenduses vm: Marlene Dietrich, David Bowie, Boy George, Annie Lennox jpt.
Ilukirjanduses ja mütoloogias on androgüünid enamasti kaunid olendid, kes suhtlevad seksuaalselt nii meeste kui naistega.
Tavakeeles nimetatakse androgüüniks mõnikord ka poisiliku välimuse ja käitumisega tüdrukut või naiselikku noormeest.
Mõnikord nimetatakse androgüünideks ka hermafrodiite.

Aseksuaalsus

on seksuaalne orientatsioon, mille puhul ei kogeta seksuaalset ligitõmmet. Aseksuaalsust kui inimese seksuaalset orientatsiooni on tunnistatud ja defineeritud ainult vähestes akadeemilistes uuringutes alates 1980ndatest. Aseksuaalide kogukond on hakanud kujunema alles 21. sajandi alguses, abistatuna Interneti üha laienevast levikust.
Aseksuaalsus erineb tsölibaadist, mis on tahtlik seksuaalsest aktiivsusest loobumine. Paljud aseksuaalid seksivad (kompromissina suhtes seksuaalse partneriga) ning enamik tsölibaadipidajaid on seksuaalsed.
Aseksuaalid võivad kogeda teiste inimeste suhtes romantilist ligitõmmet.

Asend nr 69

Asend nr 69 on kahepoolne oraalseks, mille puhul mõlemad partnerid stimuleerivad suuga teineteise suguelundeid. Heteroseksuaalse vahekorra puhul toimub üheaegselt fellatio ja cunnilingus. Lesbilise vahekorra puhul toimub mõlemapoolse cunnilingus ning geide puhul mõlemapoolne fellatio.
"Asendi nr 69" nimetus on tulenenud numbrite 6 ja 9 kujust, mis kõrvuti asetatuna võivad meenutada partnerite vastavat asendit.

Biseksuaalsus

Biseksuaalsus on mõlemasoosooiharus; seksuaalne suhtlemine mõlemast soost isiku(te)ga.
Biseksuaal on inimene, kes tunneb seksuaalset huvi mõlemast soost inimeste vastu

Ekshibitsionism

on inimesele omane psüühiline vajadus näidata ennast, oma keha või kehaosi teistele inimestele.
Ekshibitsionismi all seksuaalses mõttes võidakse mõista igasugust seksuaalse tagapõhjaga vajadust näidata oma suguelundeid, rindu, tuharaid, jalgu, aluspesu vms. Tänapäeva seksuoloogia peab seksuaalsuhtega kaasnevat ekshibitsionismi normaalse seksuaalsuse osaks.

Erootika

on inimese seksuaalsuse ja erootilise armastusega seonduv ühiskonnaelu- ja kultuurinähtuste valdkond ning nendega seotud teadmiste valdkond.
Kitsamas mõttes mõistetakse erootika all otseseid või fantaasia või kunstiteostega vahendatud esteetiliselt rafineeritud erootilisi elamusi ning nende allikaid.

Erotomaania

ehk armuhullus ehk sugukihuliigsus on ülemäära suur tung mingi seksuaalse või armastusega seotud tegevuse järele.

Fallos

on kultuuriajaloolises kontekstis erigeerunud suguti kujutise kohta kasutatav sõna. Fallos sümboliseerib jõudu ja viljakust.
Vana-Kreekas seostati fallost eelkõige Dionysose ja Demeteriga. Priapost ja sageli ka Paani kujutati ebaproportsionaalselt suure fallosega. Suurt fallose kuju, ithyfallost, kasutati Vana-Kreekas viljakusrituaalides.

Frotörism

on seksuoloogias parafiilia, mille korral on mehel erutuse ning seksuaalse naudingu saamiseks ja orgasmini jõudmiseks on vaja kuskil rahvahulgas või inimesi täis liiklusvahendis oma sugutit vastu võõrast naist hõõruda või teda puudutada. Erutuse või ejakulatsiooni saavutamisel mees tavaliselt põgeneb sündmuskohalt.

Grupiseks

on kolme või enama isiku vaheline seksuaalvahekord.

Hermafrodiit

on mõlemasooline olend.

Heteroseksuaalsus

on vastassooiharus; seksuaalne suhtlemine vastassoost isiku(te)ga.

Homoseksuaalsus

Homoseksuaalsus ehk homoseksualism (kr. homos - sarnane; ld. sexus - sugu) ehk omasooiharus on seksuaalne või romantiline suhtlemine samast soost isiku(te)ga. Mõistet "omasooiharus" peavad paljud homoseksuaalsed inimesed ise solvavaks ja vananenuks liigse viite tõttu iharusele.

Intsest

on lähisugulaste (õdede ja vendade või vanemate ja laste) vaheline seksuaalsuhe. Praktiliselt kõigis kultuurides on lähisugulaste vaheline seksuaalsuhe tabu, kuid erineda võib sugulusaste, millest alates vahekorda loetakse intsestuaalseks.

Katkestatud suguühe

ehk coitus interruptus on vahetult enne seemnepurset katkestatav suguühe.

Kondoom

on kotikujuline kummist või soolest preservatiiv, mis kaitseb eostumise eest.

Konkubiin

ehk liignaine on mehe mitteabieluline naine.
Konkubiin ei ole tavaliselt oma mehega seaduslikus abielus, (ajaloos mehe teenija või orjatar). Konkubiin ei ole faktiliselt ega juriidiliselt peanaisega võrdne, tema lapsed ei päri oma isa varandust samadel alustel peanaise lastega. Ka tema sotsiaalne staatus oli madalam.

Kronofiilia

on eksklusiivne või valdav seksuaalne eelistus (oluliselt) nooremate või vanemate armastuspartnerite vastu.

Küberseksi

ehk internetiseksi all peetakse enamasti silmas kujuteldavat seksuaalvahekorda (virtuaalseksi), milles osalejad on omavahel audio-visuaalses ja/või tekstilises ühenduses interneti vahendusel.

Ladyboy

ehk katoey on transseksuaal: sünnipäraselt meessoost inimene, kes on teinud endale naise välimuse, kannab naisteriideid ning käitub naisena. Kirurgiliselt või hormoonide abil on ladyboyl ümber kujundatud rinnad jm kehaosad, mõnikord ka suguelundid.
Mõiste ladyboy on rohkem kasutusel Aasia maades; mujal võivad olla kasutusel nimetused ladyman ja shemale.
Ladyboyd on seksuaalselt orienteeritud meestele.
Mitmetes Aasia maades, eriti Tais, moodustavad ladyboyd osa kultuurist. Nad esinevad meelelahutuses, teenivad prostituutidena, modellidena või tegutsevad mistahes tööl või erialal.

Lesbi

on naissoost homoseksuaalse suundumusega isik.
Sõna "lesbi" tuleneb Lesbose saare nimest Kreekas, kus elas antiikaja poetess Sappho, kelle paljud luuletused olid pühendatud naistevahelisele armastusele.

Liiderdamine

on laensõna saksa keelest (die Liederlichkeit), mis märgistab seksuaalselt ebapuhast käitumist. Peamiselt peetakse selle all silmas fornikatsiooni ehk abieluväliseid arvukaid seksuaalsuhteid. Liiderdamise vastand on kõlbeline puhtus (ladina puritas).

Liputamine

on seksuaalse erutuse ja/või rahulduse saamine oma suguelundite ootamatust ja soovimatust näitamisest võõrastele inimestele. Mõiste on kasutatusel eelkõige meeste ("liputajate") puhul.

Lõbumaja

on seksuaalteenuseid pakkuv ettevõte.
Teisi nimetusi: bordell, avalik maja, hooramaja, litsimaja jne.
Seksuaalteenuseid võidakse pakkuda paljudes erinevates ettevõtetes: hotellides, baarides, restoranides, kohvikutes, diskoteekides, kabareedes, kasiinodes, saunades, massaažisalongides, juuksurisalongides jm. Lõbumajaks nimetatakse enamasti siiski sellist ettevõtet, kus peamine käive tuleb seksuaalteenustelt, ehkki täpne määratlus on paljudel juhtudel vaieldav.
Lõbumaju on mitmeid tüüpe ning mõnede puhul on täpne nimetus samuti raskesti määratletav.

Masohhism

(austria kirjaniku Leopold von Sacher-Masochi nimest) on naudingu saamine alandusest, piinatavaks olemisest vms kannatustest.
Masohhism, millest saadakse seksuaalset naudingut, on seksuoloogiliselt üks parafiiliatest.

MeaCulpa

on eesti lesbide organisatsioon, mille eesmärk on aidata kaasa so"bralikuma ning homotolerantsema ühiskonna loomisele Eestis.

Metroseksuaal

on sõna, mis kirjeldab mehi, kes pööravad tugevat tähelepanu oma esteetilisele välimusele ning kulutavad omajagu aega ja raha oma imidži(te)le ja elustiilile. Ehkki see termin on läbinud transformatsiooni oma esialgsest tähendusest (heteroseksuaalne mees, kes nägi välja või käitus nagu homoseksuaal), on praegused trendid näinud metroseksuaali tähenduse asetamist tavaliselt naiselikeks peetud praktikate omaksvõtule maskuliinsuse poolt ja mis pole spetsiaalselt seotud homoseksualismiga. Arutelu käib kasutuse ümber, kus terminit kasutatakse kui soo-dekonstruktsiooni teoreetilist avaldumist ja selle seoseid tarbimisühiskonnaga. Praegused seksuaalõpetlased näevad metroseksuaalsust kui terminit, mis esindab suhtestatud arusaamise omaksvõttu lisaks termini elustiili- ja esteetilisuse-alastele tähendustele.

Monogaamia

on kahe indiviidi omavaheline seksuaalsuhe.

Ménage a` trois

on kolme inimese abielutaoline kooselu või armastus- või seksuaalsuhe.
Tavaliselt koosneb selline kolmiksuhe ühest abielupaarist ja ühe armukesest, enamasti 2 naist ja 1 mees. Nad elavad koos ja nende vahel on romantilised tunded ja/või seksuaalsuhted.
Prantsuse keeles tähendab ménage a` trois sõna-sõnalt tõlgituna 'majapidamine kolmele'.

Nümfomaania

ehk furor uterinus ehk andromaania on naistel ülemäärane ja kompulsiivne vajadus seksuaalvahekorra järele. Selle häirega naisi nimetatakse nümfomaanideks.
Tänapäeva meditsiinis räägitakse nümfomaania (nymphomania) asemel hüperseksuaalsusest, mis hõlmab ka meestel esineva satüriaasi.
Nümfomaania mõiste on üle kantud ka emasloomadele.

Oraalseks

(ladina keeles fellatio ja cunnilinguus või cunnilictus) on suu ja suuõõne organite aktiivne kokkupuude suguelunditega seksuaalvahekorral.

Orgasm

on seksuaalse tegevuse nn lõik, kus seksuaalne erutus jõuab haripunkti, jõutakse rahvakeeles nn rahulduseni.

Parafiilia

on seksuoloogias normist kõrvale kalduv seksuaalne käitumine või eelistus. Teisi nimetusi: perverssus, perversioon, kõrvalekalle, kalduvus, väärakus, kiiks jne. Isikute kohta: pervert, pervo, imelik, väärakas, värdjas jne. Paljud neist nimetustest on tavakeeles ja slängis kasutusel ka teistes tähendustes.

Partenogenees

ehk neitsistsigimine (ka neitsisigimine, neitsissigimine) on mitmetel taime- ja loomarühmadel esinev paljunemisviis, mille puhul emasorganism annab järglasi ilma sama liigi isassugurakkude osaluseta.

Pederastia

(kreeka keelest pais 'poiss' ja erastis 'armastaja') oli paljudes antiikkultuurides tuntud mehe ja poisi vaheline seksuaalsuhe. Tänapäeval tähendab pederastia ka meestevahelist homoseksuaalset suhet, kuid seda terminit peetakse halvustavaks ning solvavaks.

Pollutsioon

Pollutsioon on iseeneslik seemnepurse.on iseeneslik seemnepurse.

Prostitutsioon

on seksuaalteenuste osutamine tasu eest.
Prostitutsioon kitsamas mõttes on elukutselise prostituudi tegevus: seksuaalteenuste müük raha eest. Prostitutsioon laiemas mõttes võib tähendada mistahes hüvitiste saamist seksuaalse suhtlemise eest: kingitusi, soosingut, karjääri jmt. Ülekantud tähenduses nimetatakse prostitutsiooniks või prostitueerimiseks ka igasugust kõlbeliselt ebaväärikat käitumist kasusaamise nimel.

Prostituut

on seksuaalteenuseid pakkuv isik.
Teisi nimetusi: lits, lirva, libu, lõbutüdruk, lõbunaine, hoor jne. Paljud neist nimetustest on slängis ja tavakeeles kasutusel ka teistes tähendustes.
Prostituuti nimetatakse ka "maailma vanimaks ametiks".

Rasedusvastased vahendid

ehk kontratseptiivid on rasestumist ära hoidvad vahendid seksuaalvahekorra puhul.

Sadism

(prantsuse kirjaniku markii de Sade'i nimest) on lõbu või rõõmu tundmine kellegi piinamisest või kellelegi valu tekitamisest.
Sadism, millest saadakse seksuaalset naudingut, on seksuoloogiliselt üks parafiiliatest.

Sadomasohhism

(lühendatult S&M või S/M) on sadistlik-masohhistlik suhe: naudingu saamine kellegi piinamisest ja enda piinata laskmisest.
Sadomasohhism, millest saadakse seksuaalset naudingut, on seksuoloogiliselt üks parafiiliatest.

Seksisõltuvus

on seksuaalse düsfunktsiooni liik, mille korral ollakse sõltuvuses seksist. Sõltuvuse tunnuseks võivad olla tugev tung olla seksuaalvahekorras, võimetus kontrollida seksuaalkontaktide hulka ja sagedust, seksi puudumisel tekkiv tugev pinge- või ebamugavustunne, muude huvide ja tegevuste taandumine seksi ees, võimetus vaatamata seksuaalkontaktide ilmsele negatiivsele mõjule (ebamugavustunne, vigastused, valu, väsimus vms) sellest loobuda.
Seksisõltuvuse korral võib seksuaalvahekorrale eelneda pingetõusuga eelperiood ning vabanemistunne seksuaalvahekorra ajal.

Seksapiil

(inglise väljendist sex appeal), tavakeeles ka "seksapiilsus", "seksikus", on seksuaalne atraktiivsus, veetlus, meeldivus, ihaldusväärsus.
Seksapiil on eelkõige seotud seksuaalse huviga. Seksapiilne isik võib oma seksapiilsuse tõttu olla vastuvõetav või ihaldatav partnerina seksuaalvahekorraks või seksuaalsuhteks. Et seksuaalsus on paljunemisvõime derivaat, siis on paljud seksapiilsuse aspektid tõlgendatavad bioloogiliselt valmisolekuna või huvina elutervete järglaste saamiseks.

Seksuaalne eelistus

on inimese jaoks mingil ajal eelistatavam, huvipakkuvam või enam rahuldust pakkuv seksuaalse suhtlemise viis. Seksuaalsed eelistused võivad olla lühiajalised või püsivad. Püsiva seksuaalse eelistuse puhul on tegemist seksuaalse orientatsiooniga.

Seksuaalne erutus

on seksuaalvahekorraga seonduv füsioloogiline seisund.
Seksuaalset erutust võivad põhjustada ja soodustada erogeensete tsoonide sihipärane stimuleerimine (eelmäng); seksuaalselt ahvatleva partneri pilk, naeratus, jutt, lähedus või kokkupuude; seksuaalvahekorra või seksuaalsusele viitava tegevuse nägemine või kuulmine; paljastatud kehaosade nägemine või näitamine; erootilised jutud, liigutused, roppused, pildid, hääled, fantaasiad, unistused, mälestused, unenäod, muusika, tants, lilled, lõhnad, maitsed; mitmesugused ained, pikaajaline aseksuaalsus jmt.

Seksuaalne orientatsioon

ehk seksuaalne suundumus on püsiv seksuaalne eelistus. Seksuaalne orientatsioon kujuneb välja enamasti puberteedieas ja muutub elu jooksul vähe. Erinevate uuringute kohaselt võib seksuaalne orientatsioon olla kas kaasa sündinud või elu jooksul kujunenud.

Seksuaalsuhe

ehk intiimsuhe (kõnekeeles ka lihtsalt "suhe") on seksuaalvahekordi ja seksuaalsust hõlmav inimestevaheline suhe või vahekord.
Seksuaalsuhe tekib tavaliselt alates esimesest omavahelisest seksuaalvahekorrast. Sellele võib eelneda mitmesuguseid aseksuaalseid suhteid (sõprus, "käimine", romantiline suhe vms). Seksuaalsuhte ajal ollakse omavahel korduvalt seksuaalvahekorras. Seksuaalsuhe lõpeb, kui omavahelisi seksuaalvahekordi enam ei toimu või nendest keeldutakse. Seksuaalsuhte lõpp võib olla partnerite poolt erinevalt tõlgendatav. Seksuaalsuhete variante

* Üheöösuhe – partnerite ühekordne kohtumine.
* Abielu – seaduslikult vormistatud suhe.
* Vabaabielu – kooselu ilma seadusliku vormistuseta.
* Külalisabielu – partnerit külastatakse korduvalt pikema aja jooksul.
* Armukesesuhe – vähemalt üks partneritest on abielus.
* Kolmiksuhe – seksuaalsuhetes on kolm inimest.
* Grupiabielu – seksuaalsuhetes on neli või enam inimest.
* Vaba suhe – partnerid aktsepteerivad teineteise suhteid muude partneritega.
* Promiskuiteet – piiranguteta seksuaalsuhted.
* Swinging – kaks või enam abielupaari vahetavad aeg-ajalt omavahel partnereid.
* Grupiseks – kolm või enam inimest saavad aeg-ajalt kokku ühisteks seksuaalvahekordadeks.
* Pederastia – mehe ja poisi seksuaalsuhe Vana-Kreekas jm.
* Intsest – õdede ja vendade või vanemate ja laste vaheline seksuaalsuhe.
* Sutenööri suhe – kooselu prostituudiga.
* Tantristlik suhe – seksuaalsuhe vaimsetel eesmärkidel.
* Monogaamia – kahe isiku omavaheline seksuaalsuhe.
* Polügaamia – ühe isiku suhe paljude partneritega (kasutusel ka polügüünia tähenduses).
* Polügüünia – ühe isiku suhe paljude naistega; mitmenaisepidamine.
* Polüandria – ühe isiku suhe paljude meestega; mitmemehepidamine.
* Polüamooria – umbes sama mis vaba suhe; kasutusel rohkem elustiili suhtes.
* Eksogaamia – partnereid valitakse üksnes teisest fraatriast, sugukonnast, kogukonnast, seltskonnast vms.

Seksuaalsus

on paljunemisfunktsiooni derivaat.
Looduses tähendab seksuaalsus eelkõige organismide paljunemisvõimet sugulisel teel.
Inimühiskonnas hõlmab seksuaalsus ka inimeste käitumist, eelistusi, vajadusi, moraali, kultuuri jpm.

Seksuaaltervise Kliinik

on Tallinnas asuv raviasutus, mis pakub abi erinevates seksuaalsuse ja seksuaaltervise valdkondades.

Seksuaalvähemus

on enamusest erineva seksuaalse orientatsiooniga või erinevate seksuaalsete omadustega inimeste grupp.
Mõiste "seksuaalvähemus" on suhteline ja kohati vaieldav. Erinevates kultuurides ja erinevatel ajastutel on mitmed seksuaalsed orientatsioonid olnud kord enamuses, kord vähemuses. Üldiselt räägitakse seksuaalvähemusest konkreetse kultuuri ja ajastu kontekstis.

Spermitsiid

on spermatosoide hävitav kemikaal, kasutusel rasedusvastase vahendina.

Suguküpsus.

on organismi võime suguliseks paljunemiseks.
Inimese suguküpsus saabub tavaliselt 12. ja 14. eluaasta vahel

Sugunääre

ehk gonaad on paljudel loomadel (sealhulgas inimesel) elund, mis toodab sugurakke ehk gameete ning suguhormoone. Sugunääre kuulub suguelundite hulka.
Seemnerakke tootvat sugunääret nimetatakse munandiks ehk testiseks või seemnesarjaks ehk raiaks (isassugunääre), munarakke tootvat sugunääret munasarjaks ehk ovaariumiks või ovaariks (emassugunääre). Kui üks ja sama elund toodab nii seemne- kui ka seemnerakke, nimetatakse teda ovotestiseks. Viimane esineb mõningatel tigudel. Teistel loomadel esineb läbipõimunud munandi- ja munasarjakoega ovotestis haruldase kõrvalekaldena.

Seksuaalvahekord

ehk suguühe ehk koitus (ladina keeles coitus) on inimestevaheline kopulatsioon.
Teisi sõnu seksuaalvahekorra kohta: seks, seksuaalsuhe, suguühe, nõelamine, tonksutamine, nõksutamine, krõpsutamine, paugutamine, armatsemine, täristamine, horisontaaltango, sugutamine, magamine, suskimine, nuss, nikk, kepp, tonks jpt. Paljud neist sõnadest on kasutusel slängis ja tavakeeles ka teistes tähendustes. Kitsamas tähenduses on seksuaalvahekord mehe ja naise omavaheline tegevus, mille käigus mehe erigeerunud suguti siseneb naise tuppe ning võib toimuda seemnepurse ja/või orgasm.
Laiemas tähenduses hõlmab seksuaalvahekord laia skaalat seksuaalseid tegevusi (oraalseks, anaalseks, masturbatsioon, coitus interruptus, homoseksuaalne vahekord, jmt). Üldiselt võidakse seksuaalvahekorraks nimetada peaaegu igasugust genitaalide sihipärast stimuleerimist teise isiku poolt, kui sellega kaasneb ühe või mõlema partneri seksuaalne erutus.
Mõiste täpsustamine võib olla oluline õiguslikust aspektist; nii karistusõiguses (vägistamine jmt) kui tsiviilõiguses (abielulahutused jmt). Seksuaalvahekorra mõiste mitmetähenduslikkus põhjustas õiguslikke vaidlusi näiteks Monica Lewinsky juhtumi puhul 1998. aastal USA-s ning see oleks peaaegu võinud viia president Clintoni tagandamiseni.
Mõnikord käsitletakse seksuaalvahekorrana ka inimese seksuaalset suhet loomaga või isegi puude või elutute objektide abil seksuaalse rahulduse saamist.

Sandwich ehk hamburger

on suguühte asend, mille korral partnerid asetsevad kolmekesi ligikaudu paralleelselt seistes või lamades.
Tuntumas versioonis lamab naine kahe mehe vahel. Üks meespartneritest on selili ja naispartner läheb, seljaga meespartneri poole, kaksiratsi partneri peale. Alumine mees viib suguti naisele pärakusse ja teine meespartner viib oma suguti tuppe.

Telefoniseks.

on kujuteldav seksuaalvahekord, milles osalejad on omavahel telefoniühenduses

Transseksuaal

on inimene, kelle sooidentiteet on erinev tema bioloogilisest soost.
Transseksuaal soovib jäädavalt muuta või ongi muutnud oma väliseid sootunnuseid ning tahab elada või elabki vastassoo rollis.
Vahel juhtub ka selliseid transseksuaale, kes ei ole teadlikud oma tegelikust soolisest kuuluvusest. Tõenäoliselt on neile omaette nimetus. Näiteks naissportlased, kes peavad enne suurvõistlustel osalemist tegema seksuulsuse? testi. Tagantjärgi on mitmel edukal naissportlasel medal käest võetud, kuna on tuvastatud, et tegelikult on tegu mehega. Sellise transseksuaaliks olemise põhjus võib olla päritud või saadud mittesobivate hormoon-preparaatide kasutamisel. Välistatud pole ka muud võimalused.

Transseksuaalsus

on mitmetel loomarühmadel esinev soo vahetus – teatud arengufaasis on isend emassugupoole tunnuste ja funktsioonidega ning teises faasis, vastupidi, isassugupoole omadustega.

Transvestiit

on inimene, kes tahab aeg-ajalt riietuda vastassugupoolele tüüpilistesse riietesse ja võtta omaks mõningaid osi vastassugupoole soorollist.
Transvestiit võib oma seksuaalsete eelistuste poolest olla nii homo-, bi- kui heteroseksuaalne.

Tsölibaat

(ladinakeelsest sõnast caelibatus < caelebs 'abielutu'). Tsölibaat on teadlik loobumine abielulisest kooseluvormist või seksuaalsest tegevusest. Tsölibaadis on paljude religioonide vaimulikud ja mungad.

Turvaseks

on kaitse- ja ettevaatusmeetodeid rakendav seksuaalvahekord või seksuaalelu suguhaiguste ülekandumise ja/või raseduse vältimiseks.
Kõige tõhusam viis nende vältimiseks on abstinents ehk seksuaalvahekordadest hoidumine, kuid seda tavaliselt ei loeta turvaseksiks.
Turvaseksi meetodid jagunevad üldjoontes kaheks: sotsiaalsed ja seksuaaltehnilised.

Agorafiilia

Välgutamine on paljastatud kehaosade (eriti suguelundite, rindade või tuharate) või aluspesu ootamatu lühiajaline eksponeerimine teistele inimestele. Seda sõna kasutatakse eelkõige naiste kohta.
Välgutamine võib olla varjamatult tahtlik või siis justkui juhuslik, kogemata toimuv.
Välgutamist võidakse kasutada võrgutamiseks, ahvatlemiseks, provotseerimiseks või seksuaalse erutuse ja/või rahulduse saamiseks, samuti viha märgina või solvanguna või ka lihtsalt lõbu pärast. Kui seksuaalse rahulduse saamiseks eelistatakse välgutamist, võib olla tegemist parafiiliaga.

Vuajerism

väljendub inimese psüühilises kalduvuses vaadata pealt teisi inimesi olukordades, kus pealtvaatamist peetakse kohatuks. Enamasti peetakse vuajerismi puhul silmas seksuaalsete või inimese privaatsfääri kuuluvate toimingute salajast pealtvaatamist.

Ümberlõikamine

on eesnaha täielik või osaline eemaldamine usulistel või meditsiinilistel kaalutlustel.

Fellatio

on mehe suguti sisenemine suuõõnde. Teisi nimetusi: suuseks, imemine, türa imemine, suhuvõtmine, suhupanemine, suhutoppimine, suhu saamine, hamba peale võtmine jne. Mitmed neist nimetustest on kasutusel tavakeeles ja slängis ka teistes tähendustes.

Hentai

on pornograafiline anime, manga ja neil põhinevad arvutimängud. (Laiemas mõttes võidakse hentai all mõista mis tahes pornojoonisfilmi.)

Liputamine

on seksuaalse erutuse ja/või rahulduse saamine oma suguelundite ootamatust ja soovimatust näitamisest võõrastele inimestele. Mõiste on kasutatusel eelkõige meeste ("liputajate") puhul.

Oidipuse kompleks

on Sigmund Freudi psühhoanalüüsi teoorias esinev käsitlus, mille kohaselt poistel võib esineda alateadvuslik soov tappa oma isa ja abielluda oma emaga.

Suured häbememokad

on naisel ja teistel emastel esikloomalistel välissuguelundite (häbe) hulka kuuluvad käärulised piklikud nahavoldid – paarilised elundid, mis ulatuvad lahklihani ning katavad paadikujulise moodustisena täielikult või osaliselt kõdistit, kusiti ava ja tupeesikut. Nad vastavad mehe munandikotile.

Tupekramp ehk vaginism

on tupeesiku ja vaagnapõhjalihaste valulik kokkutõmme, mis võib esineda suguühte või günekoloogilise läbivaatuse ajal.

Suguti

on isaslooma sugutamiselund.
Imetajatel on suguti ehk peenis (penis) ühtlasi ka kusemiselund. Teistel imetajatel peale inimese nimetatakse seda ka kürvaks (nimetav: kürb).

Häbemekink

(naiste puhul ka Venuse kink; ladina keeles mons pubis, mons veneris) on nahaaluse rasvkoega täidetud väike kõrgend naise häbemeluudeliidese eesosa peal. Mõnikord räägitakse ka mehe, samuti loomade häbemekingust. Meestel ei ole häbemekink tavaliselt nii selgepiiriline kui naistel. Häbemekingu suurus oleneb keharasva üldisest tasemest. Tavaliselt on häbemekingu paksus 2...3 cm.

Tabu

tähendab millegagi kokkupuutumise keeldu. Mõiste (taboo) tuleneb polüneesia keeltest ja kultuurist, kus kehtis pühadustabu (keeld puutuda pealikke ja ülemusi, siseneda pühaks kuulutatud paikadesse jms) ning rüvedustabu (käsk hoiduda eemale räpasteks ja ohtlikeks peetavatest olevustest ja kohtadest).

Pärak ehk aanus /h2>

(ladina keeles anus) on loomadel, sealhulgas inimesel seedekanali avaus, mille kaudu väljuvad seedimatud jäägid. Pärak asetseb tavaliselt keha sabapoolses ehk kaudaalses osas.
Pärak on koht kehapinnal, kus väljub pärasool. Loomadel harva esineva väärarenguna võib vastsündinul pärak puududa, sel juhul tuleb loom (põrsas) kas hädatappa või luua kunstlik pärak operatiivsel teel.

Pornograafia ehk porno

on põhiliselt seksuaalse erutuse stimuleerimiseks mõeldud teoste liik, mis tavaliselt sisaldab inimeste paljastatud kehade või kehaosade, suguelundite, seksuaalvahekordade või muu seksuaalsusega seonduva eksponeerimist ja/või kirjeldamist.

Feromoonid

on loomade poolt keskkonda eritatavad bioaktiivsed ained, mis samasse liiki kuuluvatel isenditel kutsuvad esile käitumuslikud, harvem füsioloogilised, muutused.
Feromoonide eritamiseks on loomadel spetsiaalsed näärmed, mis asuvad näiteks peas ja tiibadel, nende ainete vastuvõtmiseks on loomadel erilised retseptorid ehk sensillid.
Pilt galeriist